Kuntokompassi kokemus Leena: Yleiskuntoni on noussut tosi paljon. Minulla on muodostunut mm. sellainen rutiini, että asuessani seitsemännessä kerroksessa kävelen ne portaat edestakaisin kerran päivässä. Se menee jo aika kivasti sinne seitsemänteen kerrokseen. Aikaisemmin en olisi jaksanut.
Katso yllä olevalta videolta Leenan asiakaskokemustarina fysioterapiaprosessistaan Kuntokompassilla
Hei!
Olen Leena, 76-vuotias leskenä elävä nainen Helsingistä. Olen ollut hoitoalalla töissä ja teen itseasiassa edelleenkin jonkin verran töitä.
Nuoruudessa tuli harrastettua kohtuullisesti liikuntaa ja sitten uudestaan aloitin säännöllisemmän kuntoilun kun päädyin edesmenneen mieheni omaishoitajaksi. Tuolloin ajatukseni oli pysyä sellaisessa kunnossa, että pärjään ja jaksan siinä hommassa.
Mieheni kuoleman jälkeen liikunnan harrastaminen jotenkin lopahti. Siinä tuli sellainen pidempi totaalitauko kaikesta kuntoilemisesta. Samalla vointini alkoi tuntua kaiken kaikkiaan tosi kurjalta.
No tässä kävi niin, että sisareni ehdotti, että hakisin tänne Kuntokompassille. Yksinäni en jaksanut, minusta ei kertakaikkiaan irronnut voimia yksinäni kuntoilemaan. Minulla oli myös hankalia polvivaivoja, joten ominpäin ei edes osaamista olisi riittänyt.
Oleellinen asia Kuntokompassille tulemiseen olikin se, että tarvitsin fysioterapeuttista ohjausta huonon polveni takia. Halusin toki vahvistaa lihaksistoani kaiken kaikkiaan parantaakseni yleistä toimintakykyäni.
Tämä tilanteeni on muuttunut hyvin radikaalisti. Minulle laitettiin tekonivel polveen 2024 kesäkuun alussa. Täällä Kuntokompassilla jo etukäteen käymisestä oli se valtavan iso hyöty, että kuntouduin polven tekonivelleikkauksesta ihan salamannopeasti.
En tarvinnut keppejä kuin noin viikon. Elokuussa, mökkikauden jälkeen aloitin taas treenit ihan kunnolla täällä Kuntokompassilla fysioterapeuttini Hannahin kanssa.
Kuva: Leenan fyysinen kunto on noussut roimasti ohjausprosessin aikana
Yleiskunto minulla on noussut tosi paljon. Jaksan paljon paremmin kaikkea touhuamista ja tekemistä.
Minulla on muodostunut mm. sellainen rutiini, että asuessani seitsemännessä kerroksessa kävelen ne portaat edestakaisin kerran päivässä.
Se menee jo aika kivasti sinne seitsemänteen kerrokseen. Aikaisemmin en olisi jaksanut.
Joulukuussa tuli täyteen yhdeksän kuukautta. Kyllä tässä ainakin ensi kesälle asti jatketaan tätä yhteistä harjoittelua Hannahin kanssa.
Kyllä minä luulen, että tällainen sopii varmasti kaikille. Erityisesti silloin jos on jotain tällaisia ongelmia nivelten tai lihaksiston kanssa niin täällä saa sellaista tarkempaa ohjausta.
Henkilökohtaisen ohjauksen avulla tulee tehtyä liikkeet oikein ja ne auttavat siihen mihin tarvitaan.
Kuva: Henkilökohtaisessa ohjauksessa saa välittömän palautteen ja ohjeet oikeisiin liikesuorituksiin
Olen itse huomannut harjoittelun myötä, että sellaiset hyvin pienetkin, parin kolmen sentin siirrot ja korjaukset asennon suhteen vaikuttavat mm. siihen, ettei liike enää satu. Ne ovat usein hirveän pieniä ne muutokset mitä tarvitsee tehdä. Niitä ei itse hoksaisi ollenkaan tehdä ellei niitä ei ohjattaisi tekemään/korjaamaan.
Tämä on siinä mielessä tosi kiva, että saa aina hyvää ohjausta ja tarvittaessa korjausta liiketekniikoihin.
Sen voin kyllä sanoa, että tämä kannattaa! Tällainen ohjattu harjoittelu todellakin parantaa vointia ja on todella mukavaa. Tulee aina hyvä mieli kun täällä käy.
Olen itse selvästi sellainen, että tarvitsen jonkun joka vähän patistaa, että teen kunnolla.
Varmasti se, että tämä on tuntunut aika hauskalta. Ei ne kaikki liikkeet aina kauhean kivoja ole, mutta on kuitenkin paljon sellaisia, mitkä tuntuvat tosi mukavalta tehdä vaikka ne ovatkin raskaita.
Se tuntuu jopa kivalta haastaa itseään. Ja tietysti se tuntuu mukavalta, että
tässä on huomannut lihasten vahvistuvan vieläkin, eikä vaan heikenny ja häviä iän myötä.
Ja tietenkin hienoa on se, että pystyn mökillä tekemään pihahommat yksin enkä tarvitse siihen apua. Vielä toistaiseksi saan korkeat tikapuut siirrettyä räystästä vasten. Se on suoritus jo itsessään!
Kuva: Leenan ja Hannahin yhteistyössä välittyy sekä hauskuus että tehokkuus
Täytä ystävällisesti alla oleva yhteydenottolomake. Otamme sinuun mahdollisimman pian yhteyttä ja sovimme tapaamisen Helsingin Personal Training Studiolle (tai etänä google meets, zoom, teams tms.).